Stručne o nás

História Divadla TRUBADÚRI je trochu zamotaná. Pokúsim sa veľmi stručne.

Prvá a dodnes uvádzaná klauniáda “Trubadúri & Jano Hrach” vznikla už v roku 2016 pôvodne ako vedľajší projekt amatérskeho súboru DM Precedens z Prievidze s podporou Sokoliarov Aquila z Bojníc, ako komediálne predstavenie s prvkami pouličného divadla. Uvádzali sme ho počas letnej sezóny v Bojniciach.

Neskôr v roku 2018 sme predstavenie oprášili, doplnili o pesničky a uvádzali pod hlavičkou Divadla Na doske z Prešova (bez mála 20 rokov existencie), s ktorým som začal ja Papuľa (Igor Kasala jr.) spolupracovať.

Neskôr v roku 2019 podobnou cestou, tiež v Bojniciach, vznikla klauniáda “Ako to bolo naozaj s Popolvárom” a po krátkej pauze “Covid” sme túto klauniádu, obohatenú o pesničky, uviedli vo februári 2022.

Keďže Divadlo Na doske sa rozhodlo, takmer po 20 rokoch svojej existencie, poľaviť vo svojej produkcii a ja, ako správny trubadúr, som sa rozhodol posunúť ďalej (odcestoval som do hlavného mesta, je tu veľa príbehov), vzniklo Divadlo TRUBADÚRI, ktoré si už pred svojím vznikom budovalo sebevlastnú poetiku.

Každý člen divadla má svoj trubadúrsko-klaunský charakter podľa svojich “najkrajších” vlastností, čiže ak jedno predstavenie hrajú rôzne alternácie, vždy je predstavenie iné a prináša iné zaujímavé momenty. Každá klauniáda je z polovice improvizovaná a tak prináša vždy iný zážitok.

Ja som Papuľa (principál) a ďalší trubadúri sú Heňo Lenivý (Filip Lenárth , DJZ Prešov), Ela Strelená (Andrea Šeligová, herečka na voľnej nohe), Kuchtík Tóno (Milan Valencín, študent bábkoréžie VŠMU), Kapitánka Trstenica (Gabika Očkajová, DJZ Prešov) a onedlho aj nový prírastok, zatiaľ bez mena (hľadáme vlastnosť).

Dnes máme v repertoári, okrem vyššie spomenutých klauniád, ešte dve “O trpaslíkoch, škriatkoch a iných obroch” (dá sa hrať samostatne, ale tiež ako hraná výtvarná tvorivá dielňa pre deti) a “O Snehulienke” (dostali sme do daru od Divadla Na doske, za 20 rokov sa na nej zabavilo niekoľko desiatok tisíc divákov).
Vytvorili sme a ďalej tvoríme Podcasty “Trubadúrske rapotrepce” a pracujeme na trubadúrskej kapele, ktorá by mohla uzrieť svetlo sveta koncom roka.

Veríme, že každý dospelák je veľké dieťa, preto tvoríme tak, aby sa bavili všetci. A hlavne nepodliezame sa detskému divákovi, čím sa snažíme držať štandard kvalitnej tvorby pre deti a dospelých. Čo dnes nebýva zvykom.

Aj keď s historickými trubadúrmi nemáme nič spoločné, niečo sa predsa len nájde. Každý člen je pôvodom z iného miesta než v akom dnes pôsobí. Sme roztrúsení po celom Slovensku, teda takmer (Prievidza, Bratislava, Prešov), a ja ako najtrubadúrskejší trubadúr lietam medzi všetkými, a keď treba, aj ostatní.
Záchytným bodom je priestor Divadla na Sídlisku v Prešove, s ktorým sa delíme o jedného člena, a ktorému pomáham organizovať program.
V krátkosti sme teda zo Slovenska. :)

Snažil som sa byť stručný, ale volám sa Papuľa a poriadne som sa pri tom zapotil.